وبلاگ

انواع پيچ ها و كاربردهاى آنها

يكى از بهترين روش هاى اتصال قطعات مكانيكى به هم استفاده از پيچ و مهره است. با استفاده از آشنایی با انواع پيچ ها مى توان بسيارى از قطعات ساخته شده با فلز و چوب و پلاستيك و… را به هم متصل نمود.

يكى از پركاربردترين پيچ هاى موجود در بازار پيچ آلن يا پيچ سوكتى(Socket Screw) مى باشد. پيچ آلن به دليل داشتن يك فرو رفتگى در سر خود آچار مخصوص به خود را دارد. در شكل زير نمونه اى از اين نوع پيچ را مشاهده مى كنيد.

پيچ چوب يا Wood Screw كه به صورت اختصار با WS نشان داده مى شود داراى رزوه هاى بزرگ و با فاصله از هم مى باشد و براى كاربردهاى چوب و ام دى اف مناسب مى باشد. نوك اين پيچ به گونه اى است كه به خوبى بر روى چوب قرار گيرد و در چوب فرو رود. نام ديگر اين پيچ، پيچ خودكار مى باشد.

پيچ فلز يا Sheet Metal Screw كه به صورت اختصار با SMS نشان داده مى شود بر خلاف پيچ چوب داراى رزوه سرتاسرى مى باشد و رزوه ها نيز با فاصله كمترى از هم قرار دارند و قابليت پيچ كردن صفحات فلزى به يكديگر را داراست. در زير نمونه اى از اين نوع پيچ را مشاهده مى كنيد. اين پيچ بدون مهره به كار مى رود.

پيچ ماشينى يا Machine Screw كه به صورت MS نشان داده مى شود داراى رزوه سرتاسرى است و معمولا يا با مهره به كار مى رود و يا اينكه براى جاگذارى در سوراخ ها استفاده مى شود. جنس اين پيچ به صورت استنلس استيل(Stainless Steel) است و يا اينكه با پوشش روى(Zinc Plated) به كار مى رود.

پيچ فلز نوك مته اى يا Self Drilling Sheet Metal Screw كه معمولا با نام پيچ نوك مته اى شناخته مى شود داراى يك نوك به شكل مته است كه باعث مى شوند بتوانند يك سوراخ مناسب نيز ايجاد كنند و گير نكند.

پيچ نوك بُر يا Thread Cutting Machine Screw همان پيچ ماشينى است با اين تفاوت كه در انتهاى نوك آن لاغرتر شده است تا بتواند مسير را براى پيچ كردن هموار كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *